Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 17:22
 
ADD'li Hüseyin Kaya 23 Nisan'ı yazdı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
GÜNDEM Haberi
ADD'li Hüseyin Kaya 23 Nisan'ı yazdı

1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti, koşulları ağır Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzalamıştır. Antlaşma koşuları uygulamaya konulmuş, ordu ve donanma terhis edilmiş, ülke savunmasız hale gelmiş ve yer yer işgaller başlamıştır.

İşgaller karşısında Osmanlı yönetiminin Emperyalist devletlerin oyuncağı haline gelmesi tepkisiz kalmasına yol açmıştır.  Halk çaresizlik ortamında savunma cemiyetlerinin kurarak haklarını savunmak durumunda kalmıştır. Sonunda cemiyetler halkta ulusal bilincin uyanmasını sağlamaya çalışırken 5 Mayıs 1919'da İzmir emperyalist devletler tarafından Yunanlılara işgal ettirilmiştir.

Bu olay bir dönüm noktası olmuş ve halk işgallere karşı örgütlenmeyi hızlandırmış Kuvay-i Milliye birliklerini kurmak zorunda kalmıştır. Aydınlar ve askerler kurtuluş yollarını tartışmaya başlamışlar ama İstanbul'da kalıpta ülkeyi kurtarmak olanaklı değildir.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Samsun'a çıkar ve Kurtuluş Savaşının ateşini yakar. Samsun'dan Havza'ya Amasya'dan Erzurum'a ve Sivas'a kadar gider ve örgütlenmeyi başlatır. Özellikle Sivas Kongresinde “Ya Bağımsızlık Ya Ölüm” parolasıyla savaşın yöntemi belirlenmiştir.

Ve 23 Nisan 1920. TBMM açılmış ulusal egemenliğine dayalı devlet kurulmuştur. Ama devletin rejimi yoktur. Rejimin olabilmesi için bağımsızlık ön koşuldu bunu sağlayabilmek için Ulu Önder Mustafa Kemal manda ve himayeyi savunanları bir potada toplamıştır. Bütün olanaksızlıklar rağmen Savaş kazanmış ülke işgalden kurtarılmış, Lozan'a tek başına ve güçlü olarak gitmek için Saltanat kaldırılmış, egemenlik kişiden alınarak ulusal verilmiştir.

Barış Antlaşması imzalanmış 29 Ekim 1923'te devletin rejimi belirlenmiştir artık. CUMHURİYET’TİR. Ulusal egemenliğe dayalı monarşisi olmayan yönetim biçimidir Cumhuriyet.  Ama bunun benimseyerek savunacak kuşaklar yetiştirmek yeni yönetimin temel sorun olacaktır. Bunun için çağdaş bir eğitim gereklidir. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Savaş çok sayıda yetim, öksüz ortaya çıkarmıştır. Önce Tevhid-i Tedrisat Yasası ile ilköğretim zorunlu kılınmış, Eğitim-öğretim ile ilgili adımlar atmıştır.

23 Nisan 1921'de ulusal bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. 23 Nisan 1929'da çocuklara armağan edilmiştir. İlk kez çocuk bayram olarak kutlanmıştır.

23 Nisan 1935'te Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya devam edilmiştir. 20 Nisan 1983’te yapılan değişiklikle “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını almış ve kutlanmaya devam edilmektedir. Dünyada çocuklarına Bayram hediye eden ve Bayramı dünya ülkeleri ile paylaşan tek ülke Türkiye'dir. Büyük Ozan Nazım Hikmet'in dediği gibi;

İnanın güzel günler göreceğiz çocuklar

Güneşli günler göreceğiz

Motorları Maviliklere süreceğiz çocuklar

Işıklı Maviliklere süreceğiz

Bayramınız kutlu olsun çocuklar

                                                Hüseyin KAYA

                                                                                                                          ADD Yönetim Kurulu Üyesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADD'li, Hüseyin, Kaya, 23, Nisan'ı, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı