Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 12:34
 
BAŞKAN KEYİK’TEN KDV TEŞEKKÜRÜ
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, kitap, gazete ve dergilerdeki 8 olan KDV oranının sıfırlanmasıyla özellikle gençlerin kitapları daha ucuz fiyata satın alabileceklerini belirtti.
GÜNDEM Haberi
BAŞKAN KEYİK’TEN KDV TEŞEKKÜRÜ

Cumhurbaşkanlığınca alınan karara göre kitapta, dergide ve gazetelerdeki KDV sıfırlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayın teslimleri için KDV sıfırlanmıştı. 100 liranın altındaki kitaplar yüzde 8 KDV’ye tabiyken, 100 liranın üstü fiyata satılan kitaplar için de KDV sıfırlanmıştı. Gelir İdaresi Başkanlığınca KDV istisnasının genişletilmesiyle yayının bütün aşamalarının istisna kapsamına alınması konusunda fikir birliğine varılmıştı. Böylelikle Kültür Merkezlerinin ve Kütüphanelerin daha zengin eserlerle hizmet vermesini sağlayacağını değerlendiren Başkan Keyik, dijitalleşmeyle birlikte dezavantajlı duruma düşen yayıncılara destek sağlanacağını kaydetti.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Oda olarak öncelikleri arasında yer alan eğitim konusundaki sevindiren bir gelişmeyi kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan bir çalışma ile basılı yayınlarda KDV oranının sıfırlanacak olmasıyla özellikle gençlerin kitap, gazete ve dergilere ucuz fiyatla ulaşabileceğinin yolu açıldığına dikkat çeken Başkan Yusuf Keyik; “Yeniliklerin ve teknolojinin sağladığı avantajlardan olan dijital yayınların artmasıyla birlikte basılı eserlere rağbet azalma eğilimdeydi. Cumhurbaşkanlığının ve Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV’nin sıfırlanmasıyla başlattığı bu projesi eğitimde seferberliğin bir başka göstergesi konumundadır. Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren eğitim ve öğretimi önceliklerimiz arasında tuttuk ve bu kapsamda desteklerimizi esirgemedik. KDV oranının sıfırlanacak olmasıyla diğer devletlere göre daha genç nüfusa sahip olan ülkemizde gençlerin kitaplara ve dergilere ulaşmasının yolu daha fazla kolaylaştırıldı.” dedi.

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: BAŞKAN, KEYİK’TEN, KDV, TEŞEKKÜRÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı