Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 12:20
 
Burdur siyasetindeki son gelişmeler
24 Haziran 2018’de yapılacak erken seçim, siyasetin temposunu oldukça artırdı. Seçimlerde 2 ay olması nedeniyle milletvekili adaylarını hızla belirleyip sahaya çıkmak isteyen siyasi partiler, yeni sisteme geçileceği için de bu seçimi çok kritik görüyorlar. Peki siyasette neler oluyor? Kimler adaylık için hazırlanıyor?
SİYASET Haberi
Burdur siyasetindeki son gelişmeler

Ak Parti’de adaylık yarışı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde her genel seçimde olduğu gibi 24 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde adaylık yarışı başladı. Yine birçok isim zaman kaybetmeden aday adaylığı için başvuruya hazırlanıyor. MHP’yle yapılan ittifaktan da aldığı güçle Burdur’dan 3 Milletvekili çıkarma çabasına giren Ak Parti’de Reşat Petek ve Bayram Özçelik’in isimleri yine baş sırada duruyor. Reşat Petek’in İstanbul’dan aday olacağı yönünde söylentiler ortaya atılsa da böyle birşeyin olmayacağı, yine Burdur’dan aday olmak istediği öğrenildi. 4 Dönem Milletvekilliği yapan Bayram Özçelik’in de aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Bunların dışında Atilla Ataseven ve İbrahim Ekinci adaylık başvurusu için ilk müracaat eden isimler. Ayrıca Süleyman Faki, Osman Karakaya, Ramazan Ersoy ve Ankara Eski Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’un da başvuruda bulunacağı konuşulmakta. 25 Nisan’da başlayan adaylık başvuruları 29 Nisan pazar günü son bulacak ve bu süre içerisinde 20’ye yakın aday adayının müracaatta bulunacağı düşünülüyor.

CHP’de planlar değişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Mehmet Göker’in İyi Parti’ye geçişi bütün planları değiştirdi. Adaylık için partiye geri dönemeyeceği düşünülen Göker’in, CHP’nin Burdur Milletvekili adayı olamazsa İyi Parti’nin İzmir Adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Son güne kadar istifa dilekçesini cebinde taşıdığı ve partisinin Burdur’daki oy oranını yükseltme niyetiyle Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de aday olma ihtimali tartışılırken, böyle bir girişimde bulunmayacağı ve görevini sürdüreceği öğrenildi.

CHP’de her dönem tartışma konusu olan önseçim, bu dönem de en önemli tartışmalardan birisi. Parti tabanında milletvekili adaylığının önseçimle belirlenmesi yönünde büyük bir beklentisi olsa da 24 Haziran’da yapılacak seçimler için bir an önce vaadleriyle sahaya çıkmak isteyen CHP Genel Merkezinin böyle bir niyetinin olmadığı da konuşuluyor.

Aralık 2017’de CHP İl Başkanı olarak seçilen Osman Gök, görev süresinin dördüncü ayında Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa etti. Henüz adaylık başvurusunda bulunmasalarda öne çıkan isimler arasında Kadir Koç, Okan Kurd ve Yakup Yıldız’da geliyor.

İyi Parti’de stratejik hazırlık

Barajı geçip geçemeyeceği merak konusu olan İyi Parti’nin CHP’yle görüşmeleri olsa da ittifakı Saadet Partisi ve Demokrat Parti’yle yapacağı değerlendiriliyor. Milletvekilliği seçimlerinde CHP’yle herhangi bir ittifakta bulunmayacağı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. Turuna kalması halinde işbirliği yapacağı konuşuluyor. CHP’den geçen milletvekilleri de partilerine geri dönemezlerse yeniden seçilmek için büyük ihtimalle İYİ-SP-DP İttifakıyla seçimlere girecekler. 

İyi Parti’nin Burdur’daki hazırlıklarına bakılacak olunursa; Yeni yüzlerle siyasi hayatına devam etmek isteyen partiden MHP’den ayrılığın belirtileri silinemiyor. 7 Haziran 2015’teki seçimlerde MHP’nin adayı olarak Milletvekili seçilen Alparslan Ahmet Dursun’la birlikte yine MHP’den ayrılarak İyi Parti’nin Kurucu Üyeleri arasında yer alan Nazif Aktürk’ün adaylık başvurusuna kesin gözüyle bakılıyor.

Edinilen bilgiye göre; Osman Kurt adaylık için başvuru hazırlığında olmasına rağmen, genel merkezden aday olması ve seçilememesi halinde il başkanlığı görevine iadesinin olmayacağı yönünde cevap aldı. İl Başkanlığı görevini sürdürerek partisinde hizmete devam etme niyetinde olan Kurt’un adaylık düşüncesini önümüzdeki dönemlere bıraktığı öğrenildi.

MHP Teşkilata yöneldi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu seçimlerde adayları, teşkilatlarının istediği isimlerden seçeceği yönünde sinyal verdiği öğrenildi. Gençler ve kadınlara öncelik vereceği bilinen Bahçeli’nin adaylarını da dışarıdan değil, teşkilatlarının yakından tanıdığı isimler arasından seçeceği konuşuluyor. Ak Parti’yle yapılan ittifakla Burdur’dan 3 Milletvekili çıkarıp bunların 1 tanesini almak isteyen MHP’nin öne çıkan ismi Hikmet Ökte. Genel Başkan Bahçeli’nin, teşkilatın ve kamuoyunun tanıdığı isimleri istemesi mevcut il başkanı Hikmet Ökte’nin önünü açacak gibi görünüyor. Ökte’nin birkaç gün içinde il başkanlığı görevini bırakıp seçimlerde Milletvekili Adayı olarak çalışacağı öğrenildi. Bunun dışında MHP Karamanlı İlçe Başkanı görevinden istifa edip Vedat Türkoğlu, önceki gün adaylık başvurusunda bulundu. Adaylık başvurusunda bulunan bir başka isim de Hüseyin Ünlü.

Kaynak: Bahtiyar Turan/Burdur Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Burdur, siyasetindeki, son, gelişmeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı