Haber Detayı
05 Mart 2019 - Salı 11:15
 
Ercengiz sözünü tuttu asgari ücret 2330 TL oldu
CHP’li belediyelerde söz verilen, fakat bakanlık engeline takılan asgari ücret miktarları, yapılan girişimler sonucunda 2330 TL olarak yükseltildi.
SİYASET Haberi
Ercengiz sözünü tuttu asgari ücret 2330 TL oldu

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Sultan Deresi Hizmet Kampüs'ünde Belediye çalışanlarıyla bir araya gelerek, CHP’li belediyelerde söz verilen, fakat bakanlık engeline takılan asgari ücret miktarları, yapılan girişimler sonucunda 2330 TL olarak yükseltildiğinin müjdesini verdi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, düzenlen toplantıda konuya ilişkin yaptığı konuşmada merkezine insan koydukları bir belediyecilik anlayışıyla, insan mutluluğuna verdiklerin önemi vurgulayarak; "5 yıldır birlikte çalışıyoruz. Bizden önce de belediyede çalışan arkadaşlarımız vardı. Muhtelif yasalar, muhtelif çalışmalar neticesinde göreve geldiğimiz gün 909 lira olan asgari ücret, bugün belki insanca yaşamaya yetecek bir rakam olmasa da, belli bir seviyeye getirildi. Biz göreve başladığınız günden bugüne, hep merkezine insan mutluluğunu koyduğumuz bir belediyecilik anlayışını yaratmaya ve yaşatmaya gayret ettik. İnsanı mutlu etmeyen hiç bir bina, insanı mutlu etmeyen hiç bir araç, insanı mutlu etmeyen hiç bir çalışma maalesef yapılan işte sonunda hiçbir fayda getirmez. Onun için bizim derdimiz, günümüz insanımızı mutlu etmek. Tabi, bu insanımız mutlu etmek önce hane halkından başlamalıdır. Hane halkı dediğimiz bizim evimiz, ailemiz olarak gördüğümüz belediyemiz ve hane halkının da bireyler olarak sizlersiniz. Bizim genel başkanımız bir söz vermişti:  "Bizim belediyelerimizde insanca yaşanacak rakamlar verilecek ve bizim belediyelerimizde, belediye çalışanlarımızın aldığı maaşlar, diğerlerinden farklı olacak demiş. Değerli arkadaşlar, biz bu söze istinaden geldik sizlerin karşısında bir söz verdik. Biz sözümüzün arkasındayız."  şeklinde konuştu.

SÖZÜMÜZ VAR

Konuşmalarında verdikleri sözlerin arkasında durduklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Ercengiz, Bu seçimin sloganını şöyle bir şey yazdık 'sözümüz var' dedik. İki gün sonra proje tanıtımlarımızı yapacağız. 'Sözümüz vardı' diye çocuklardan, annelere, çalışana, işçiye, emekçiye, emekliye, yaşlıya ve sokaktaki sokak hayvanlarına varıncaya kadar doğaya sözümüz var dedik. Tabi ki sözümüz tutmak zorundayız. Bu sözümüzün de arkasında durduk. Arkadaşlarımız, sendikacı arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma yaptılar.  Destek Hizmetlerimizdeki  personel arkadaşlarımız çalıştılar, çabaladılar  ve belli riskleri göze alarak, bir şeylerin altına imza attılar. Biz geçen ay size kanun hükmünde kararname ile  asgari ücretle bağı kesilen işçiye, 'sene sonuna kadar  4+4'ün dışında herhangi bir ücret veremezsiniz' diyen kanun hükmündeki  kararnameye rağmen, arkadaşlarımız çalışmasını yaptı. Çünkü size de sözümüz vardı, sizin de insanca yaşayabilmek ve evdeki evlatlarımıza, eşlerimize, çocuklarımıza, annemize, babamıza, hiç olmazsa alın terimizi, emeğinizin karşılığını doğru bir şekilde götürebilmek için bizim sözümüze güvenip, sizinle evlerinize verdiğiniz sözü tutabilmenin için, bu hesaplamalar aydan aya fark edebilirmiş, öğrendim. Bireysel Emeklilik Sigortaları'ndan da farklılık gösterebilirmiş, buna rağmen bizim belediyemizde çalışan hiçbir arkadaşımız 2330 liranın altında eline maaş geçmeyecek arkadaşlar. Bunun müjdesini size tekrar verelim. Bunun çalışmasını yapmıştık, bunun için uğraşmıştık ve o yüzdelik dilimleriniz tekrar hesaplandı, yüzdelik dilimlere göre 5 den yüzde 70'e varan taşeronda çalışan personel arkadaşınız var. Geçmiş aylarda olduğu gibi bu yüzdelik dilimlerinizi sizler yeniden alacaksınız. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle harcayın.Genel başkanımız gelecek 2 gün sonra. Genel başkanımız bize bunu soracak, mutlaka soracak da! Geçen ayki ve ondan önceki ayki maaşlarınızdaki azalmanın sebebi, biraz önce bahsettiğim 1-1 2019'dan itibaren kanun hükmünde kararname ile yüzde dört artı dört olma zorunluluğu getirildiği içindi. Bu çalışmayı, yazışmaları yaptık, gereklilikleri aldık. Güle güle harcayın toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan bir takım haklarınızda var. Onların detaylarında arkadaşlarım sizi aktaracaktır." dedi.

EV SAHİBİ SİZLERSİNİZ

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kendilerinin seçim ile geldiklerini fakat belediye de çalışan personelin asıl ev sahipler olduğu ifade ederek, "En azından, hani bütçenize katkı koyabilecek ve sosyal haklarda da kayda değer iyileşmeleri yaptık temizlik işçisi arkadaşlarımıza da bu konuda ekstra bir katkı sağladı name Arkadaşlar bunu da salladık. Çünkü onların bir koku ücretinden dolayı eksik hakları vardı, o hakların da bir şekilde onlara sağladık. Derdimiz sizleri mutlu etmek, imkanları paylaşabilmek. Bizim hesabımız, kitabımız bu. İnşallah önümüzdeki günler hepimiz için aydınlık olsun, bizler burada misafiriz. Aslında sizler ev sahibisiniz. bu belediyenin sahipleri sizlersiniz. Bizler seçimle iş başına geliriz, seçimle iş Başından da gideriz.  Burdur halkı bu görevi bize layık görürse, bir 5 yılda bu kente hizmet etmekten onur duyarız. Arkadaşlar! bizim seçimden sonra şu olur ya da seçildikten sonra bu olur, gibi bir derdimizin olmadığını 2014 yılında arkadaşlarımız gördü. Geçtiğimiz Cuma televizyon programına katıldım da şöyle bir şey söyledim orada: 'Benim karşımda, cayır cayır siyaset yapan arkadaşlar var içimizde.' Ben bunu biliyorum. Özgür iradesidir, buna da saygı gösteririm. Bir yere kadar, nereye kadar? Haksızlık etmediği sürece, iftira atmadığı sürece, karalamadığı sürece ve kul hakkına girmediği sürece. Ben buna tolerans gösterim, saygı da gösterim. Bakın buraya gelip 'mesai ücreti ödenmiyor' dediler. 'Mesai ücret alamayan arkadaşımız var mı?' diye size de sordum. Belki dedim ki 'arkadaşlar bizden çekinmiş olabilir.' Döndüm Destek Hizmetlerine sordum, döndüm müdür arkadaşlarımıza sordum. Bugüne kadar mesaisini alamayan bir arkadaşımızın olmadığını, onlardan duydum. Geçen yılda 43000 saat mesai ödemişiz sizler arkadaşlar. Kimsenin hakkı, bizim boynumuza kalmasın. Sizler de çoluk, çocuk geçindiriyorsunuz. Çoluğundan, çocuğundan ayrı gelip burada memleketiniz hizmet ederken, iş yaparken. Bizim, sizin mesainizi vermemek gibi bir şey yapamayız. Lütfen arkadaşlar! Sizden tek bir ricam var. İşinize, aşınıza gerçekten sahip çıkın. Bakın, size en büyük kazanımlarımızdan bir tanesi de, sizleri bir sendika çatısı altında, hak arayabilecek organize bir işin içerisine soktuk. Bu ben olurum, bir başkası olabilir. Ama sizlerin hakkını arayacak artık bir toplu iş sözleşmesi ve bir sendikanız var. Lütfen herkes iyi düşünsün, emeğine, işini, aşını sahip çıksın." diye konuştu.

 

EMEĞE SAYGI

Emeğe saygı göstereceklerini, kul hakkına saygı göstereceklerine dair vurgu yapan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, "İbadet etmek sadece dinimiz gereği yaptığınız ibadetler değil. En büyük ibadet,  hakkına  girmemek.  Biz işimize, aşımıza, vatandaşımıza, sahip çıkan bir anlayışla 5 yıldır görev yaptık. Değerlendirme Tabi ki en başta sizlerin, sizlerin olduğu kadar ailenizin ve Burdur altın olacaktır hayırlısı neyse o olsun. Bizim gönlümüzden geçen görev verildi sürece, görevini en iyi şekliyle yapmaktır." ifadelerine yer verdi. ,

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ercengiz, sözünü, tuttu, asgari, ücret, 2330, TL, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı