Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 16:52
 
Göller Bölgesi kuşlarını katletmeyin!
Doğa ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, Burdur semalarında yapılan eğitim uçuşlarının göçmen ve bölgede kışlayan kuşların yaşamlarını olumsuz etkilediği için Uçuş Eğitim Bölgesi yeniden planlanmasını istedi.
YAŞAM Haberi
Göller Bölgesi kuşlarını katletmeyin!

Doğa ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Sekreteri Hasan Demirtaş, yazılı bir açıklama yaptı. Demirtaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Burdur Gölü kıyısında yapılandırılan Süleyman Demirel Havalimanından kalkmak suretiyle faaliyetini sürdüren uçuş eğitim okulunun yanısıra Kara Havacılık Okulunun da faaliyete geçtiği, yakın bir zamanda uçak ve helikopter eğitim uçuşlarının Burdur Merkez-Yeşilova-Çavdır-Karamanlı-Tefenni ilçelerini kapsayan bölge üzerinde 0-2000 m lik bir irtifada yapılacağı bilgisini almamız üzerine durumu değerlendiren Derneğimiz;

Çok sayıda göl ve göleti nedeniyle Göller Bölgesi olarak tanımlanan bölgenin göçmen kuşların göç yolları üzerinde oluşu nedeniyle göç zamanlarında göçmen kuşlara ev sahipliği yaptığı, Dikkuyruk adıyla bilinen ördek türünün yaşadığı tek sulak alan oluşu, 240 kuş türünü barındıran Karataş Gölünün ülkemiz kuş yaşam bölgelerinde önemli bir yer tuttuğu, kuğu, turna ve leyleklerin özellikle barınağı olan Yarışlı Gölü de bu kapsamda doğal hayatın önemli bir merkezi durumundadır.
WFR- Görerek uçuş faaliyeti adıyla bilinen ve 0-2000 m. yükseklikte uçak ve helikopter trafiğinin yoğun yaşandığı bir coğrafyada, göçmen ve bölgede kışlayan kuşların yaşamlarını sürdürmeleri olanaksız hale geleceğinden, bölgemizde yaban hayatı olumsuz etkilenecektir.
Geçtiğimiz yıl Burdur kenti yerleşim bölgesi içinde düşen bir eğitim uçağının halkta yarattığı endişeye, helikopter ve daha çok sayıda uçakla eğitim faaliyetlerinin eklenmesi dikkate alındığında, tedirginliklerin artacağı, halkın yaşam konforunun olumsuz etkileneceği aşikardır.
Bölge insanı ve Burdur halkının bilgisi dışında Uçuş Eğitim Bölgesi olarak ilan edilen bölgenin, Burdur Göller Bölgesi dışında olacak biçimde yeniden planlanması için yetkilileri göreve, Burdur halkını da kuş seslerinin yerine uçak gürültüsü dinlememek için sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

 

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Göller, Bölgesi, kuşlarını, katletmeyin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı