Haber Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 13:51
 
HAYATIMIZIN DUMAN OLUP GİTMESİNE İZİN VERMEYELİM
Burdur Valisi Hasan Şıldak'ın başlattığı “Bağımlılıkla Mücadele” projesine bir destekte KAMU-SEN ve Türk Eğitim Sen Başkanı Orhan Akın'dan geldi.
GÜNDEM Haberi
HAYATIMIZIN DUMAN OLUP GİTMESİNE İZİN VERMEYELİM

KAMU-SEN ve Türk Eğitim Sen Başkanı Orhan Akın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı maalesef gençliğimizi ve millet olarak geleceğimizi tehdit eden sosyal bir yara halini almıştır. Bu uğursuz müptelalığın engellenmesi, toplumumuzun bilinçlenmesi milli bir mesele ve hassasiyet noktasıdır. Türkiye Kamu-sen ve Türk Eğitim- Sen olarak gençlerimizin madde bağımlılığından korunması konusunu, geleceğimizin korunması ve aydınlanması meselesi olarak görüyoruz. Bu vesileyle dergimizdeki yazıların bir bölümünü bu konuya ayırarak, gerekli bilgilenmenin ve hassasiyet ortaya çıkmasını hedeflediğimizi ifade etmeliyim Madde kullanımı tüm dünyada sosyal merkezli bir gençlik sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bunedenle de sorunla etkin mücadelede, toplumun en küçük yapı taşı olan bireyden başlayarak
toplumun tüm katmanlarına çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Bu aşamada ilk adım her bireyin sorundan uzak olmadığını fark etmesi ve sorunu tanıma noktasında farkındalık kazanmaya ihtiyaç duymasıdır. İnsanda böyle bir algının olması onu sorun başlığıyla ilgili araştırmaya itecektir. Bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan kişilerde hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal anlamda ciddi yıkımlar meydana gelir. Bağımlının maddeyi denemesinin başlıca sebepleri merak, sınırlarını aşma çabası, asilik, farklı olma dürtüsü, arkadaşlarına uyma, gruptan kopmaktan çekinme sayılabilir. Ayrıca sorunlarını çözebilmek veya unutmak, daha iddialı olma düşüncesi gibi bazı psikolojik nedenler de sıralanabilir. Madde kullanımı sorunlarla baş etmenin yanlış bir yöntemidir. Bağımlılık yapıcı madde kullanan kişi kısa bir süreliğine kaygılarını ve sorunlarını unutabilir. Ama sorunlar hâlâ çözülmemiştir.
Bu kapsamda Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak Bey’in başlattığı “Bağımlılıkla Mücadele” projesinde, Kamu-sen ailesi olarak çocuklarımızı, gençlerimizi madde kullanımından uzak tutmak için hazırlanacak tüm projelerde , özellikle okul çevresinde alınacak tüm önlemlerde destek vermeye ,görev almaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim"

 

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: HAYATIMIZIN, DUMAN, OLUP, GİTMESİNE, İZİN, VERMEYELİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı