Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 11:30
 
İstihdam için EYT çözülmeli
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kentte yaşayan EYT’lilerle Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonunda buluştu.
SİYASET Haberi
İstihdam için EYT çözülmeli

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kentte yaşayan EYT’lilerle Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu amfi bölümünde bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın okunmasının ardından başlayan toplantıda Başkan Ercengiz, EYT’lileri dinledi.

Tüm siyasi partilerin seçim manifestolarında emeklilik yasasıyla ilgili vaatlerin mutlaka bulunduğuna işaret eden Başkan Ercengiz, artık bunun ciddi anlamda sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Ercengiz, “Tabii ki birileri bir yerde bağırıyor.  Diyor ki;  “bizim bir sorunumuz var bir, sıkıntımız var bu sesi duyurmak istiyoruz.”  Bu platform bu dernek, bu çalışma ve hep birlikte yaşa takılmanın bir sorun olduğunu yüksek sesle ifade etmek istiyor artık. Bu durum Türkiye’nin her noktasında çığ gibi büyüyor  ve  bunu görüyoruz. Her gün sosyal medya üzerinden takip ettiğimiz kadarıyla bu konunun artık  yüz binlerin belki de milyonların sorunu olduğunu. Şimdi şöyle bir algı bence çok önemli bunun bir iktidara muhalif söylem olmadığını, ülkenin her siyasi kesiminden olan insanın, insanca yaşama hakkı  var. Pirim gün sayısının esas alınarak, erken yaşta işe başlamanın bir dez  avantaj olmadığını duyurabilmek adına yaptığı bu eylemin bu hareketin bence ne demek istediğini doğru okumak gerekir. 24 Haziran seçimleri öncesi hemen hemen tüm siyasi partilerin seçim vaadi olarak kendi dosyalarına yazdığı,  kendi manifestoları olarak bildirdiği emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözme fikri bence artık bir son bulmalıdır. Neden son bulmalıdır? Emeklilikte yaşa takılan dostlarımız, emekli olduğu zaman mutlaka yerine gelen gençlerimize yeni istihdam alanları açılacaktır. Bu gençlerimizin işsizliğine beklide kısa vadede de olsa çözüm buluna bilinecektir.” Şeklinde konuştu.

                Ülke genelinde büyük bir istihdam sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Dün halk günü yaptım yaklaşık 50 yurttaşımız, sayısını bilemiyorum ama inanın aklımda kalan tek şey çocuğuna, eşine, kız kardeşine, gelinine herhangi bir yakınına iş isteyen yurttaşımız. Aklımda kalan tek şey bu, her cumartesi olduğu gibi. Çünkü şuanda ülkemizde ciddi bir istihdam sorunu yaşanmakta. özellikle ekonominin daraldığı şu günlerde, özel sektörün işçi çıkardığı ve küçülen ekonomi içerisinde maalesef sokağa bırakılmak zorunda kalan birçok işçinin gidebildiği tek yer kamu kaynakları. Belli bir ölçüden sonra bunun da bir karşılığı yok.  Mutlaka emeklilikte yaşa takılmanın bir sorun olarak görülmesi ve bu sorunun çözümü için müspet bir üretim yapılması gerekmekte. Bir kere daha altını çizmek istiyorum, Bu mücadelenin siyasi bir mücadele olmadığını, tüm emeklilikte yaşa takılan arkadaşlarımızın htirmesi lazım. Bunun bir AKP, CHP veya diğer siyasi partilerin arka bahçesi olarak yada karşısında görünmemesini sağlaması için mutlak suretle derdini doğru anlatması gerekir. Biz sizlerin bunu yapacağına inanıyoruz. Sizlere tüm siyasi partilerin kulak verip, tüm siyasi partilerimizin bu konuda doğru bir eylem  içerisinde müspet bir çözüme ulaşılabilmesi için ortak payda da Türkiye Büyük Millet Meclisinde doğru bir kanunun çıkartılarak, hem emeklilikte yaşa takılanların sorununun dile getirildiği, hem de istihdam alanlarının açıldığı yeni bir dönemi yaşamayı ben umut ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: İstihdam, için, EYT, çözülmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı