İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Fetö'nün
Fetö'nün
Fırınlara gece baskını
Fırınlara gece baskını
Haber Detayı
22 Mart 2018 - Perşembe 10:18
 
MAKÜ'de Nevruz coşkusu
21 Mart Nevruz Bayramı ve Dünya Ormancılık Günü günü etkinlikleri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde düzenlenen programla kutlandı.
- Haberi
MAKÜ'de Nevruz coşkusu

Birlikte organize edilen 21 Mart Nevruz Bayramı ve Dünya Ormancılık Günü günü etkinlikleri, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde fidan dikimiyle başladı. OSB’de belirlenen 11 dekarlık alana Orman İşletme Müdürlüğünün getirdiği toplamda 2 bin 200 karaçam, mevi servi ve sedir fidanlarını Vali Şerif Yılmaz ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’le birlikte protokol üyeleri ile öğrenciler diktiler.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde gerçekleşen Nevruz Bayramı kutlaması ise Bahçeşehir Koleji Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. Daha sonra Nevruz geleneğinin bir parçası olan ateş yakılıp üzerinden atlandı, demir dövüldü, pilav ikramında bulunuldu.
Somut ve soyut değerlere vurgu yapan Vali Şerif Yılmaz, “Türk Coğrafyasında Osmanlı’nın hakim olduğu alanlara bakıldığında ülkemizde hanları, hamamları, camileri, medreseleri, köprüleri, su kanallarını veya toplumun ihtiyaçlarına göre tüm eserlerin yapıldığını görürsünüz. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalan yerlerde de görmemiz mümkün. Somut olmayan kültür varlığımız da hem geldiğimiz yerden hem de konakladığımız alanlardan aldığımız bir takım değerlerin oluşturduğu mirastır. Bugün belki en önemli miraslarımızdan birisi Ortaasya’dan başlayan ve Anadolu’ya bizimle gelen Nevruz Bayramıdır. Bugün Türk Dünyasında bayram şöleninde gerçekleşmektedir. Bazı ülkelerde bugün bayram ve tatildir. Bu mirasın önemini, ülkemize dört bir yandan saldıran, gerek içerden gerek dışardan saldıran hainlerin amaçlarına bakarak anlarız. Anadolu’da yaşayan bu millet yıllarca bu bayramları, özel günleri kutlayagelmiş, bu gelenekleri yaşatmıştır. Bu gelenekler bizi bağlayan birer çimentodur. Bu çimentonun bozulması binanın yıkılmasıdır. Bu çimentonun güçlü kalması için birlik olmamız, eğitim hayatında gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Nevruz anlam itibariyle, dirilişin yeniden uyanışın sembolü ve bu bilinç bugün çok büyük önem ifade ediyor.”dedi.
“Burdur’un tozunu bitirdik”
Konuşmasında Mart ayında gerçekleşen önemli programlara vurgu yapan Vali Yılmaz, 12 Mart 1921’de İstiklal Marşının TBMM’de kabul edilmesini, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferini gündeme getirip, “Mart ayı bizim için önemli bir ay.” dedi. Vali Yılmaz, “Bugünlerin hem şehir hem üniversiteyle birlikte olması gerekiyor. Köylüsüyle kentlisiyle, yaşlısıyla genciyle birlikte olmamız, destek vermemiz gerekiyor. Birlik ve beraberlik olduğu sürece herşeyi daha kolay başarırız.” sözleriyle düşüncelerini paylaşıp, erozyonla mücadele için çalışmaların ağaç dikimlerinin hızla yapıldığını paylaştı. Vali Yılmaz, “Tozlu Burdur sözlü Burdur” sözünü hatırlatıp, “Çok şükür ağaç dikimleriyle tozunu bitirdik, inşallah sözünü de bitiririz. Ormancılıkla ilgili yapılan çalışmalarda, ilimiz geneline baktığımızda, benim doğum yılım olan 1962’den bugüne kadar Burdur’da 27 Bin 600 Hektar ağaçlandırma yapılmış. 23 Bin 300 Hektar erozyon kontrolü yapılmış. 4 Bin 400 Hektar rehabilitasyon, Bin 500 Hektar mera ıslahı yapılmış. Bu alanlara toplamda 83.9 Milyon fidan dikilmiş.” dedi.

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: MAKÜ'de, Nevruz, coşkusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı