İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Futbol topuna kadın eli değdi
Futbol topuna kadın eli değdi
Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 18:17
 
Osman Kurt Canlı Yayın Konuğu Oldu
İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Osman Kurt, “İlçe ve il teşkilatı olarak Burdur'daki en kaliteli, en düzgün ve en aktif teşkilat olduğumuzu iddia edebilirim. Hiçbir arkadaşımız ötekileştirilmedi, bu sebeple gittiğimiz yerlerde de bunun olumlu yansımalarını görüyoruz. Herkes bizi gerçekten bağrına basıyor” dedi.
SİYASET Haberi
Osman Kurt Canlı Yayın Konuğu Oldu

İYİ Parti İl Başkanı Osman Kurt, Burdur Radyosunda yayınlanan ‘Gündem ve 7 Cevap’ isimli programın konuğu oldu. Programda Başkan Kurt’a, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Ahmet Döğer, İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Sabri Yıldız eşlik etti. Burdur Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Serkan Şimşek’in sunuculuğunu yaptığı programda, İYİ Parti İl Başkanı Osman Kurt, İYİ Partinin kuruluşu, hedefleri ve Burdur teşkilatı hakkında bilgi verdi. İki bölümden oluşan programın ilk bölümünde kendini tanıtan İYİ Parti Burdur İl Başkanı Osman Kurt, “1975 yılı Burdur doğumluyum, ilk orta ve lise tahsilimi Burdur’da bitirdim. Arkadaşların yıktığı Gazi İlkokulundan mezunum. Burdur Lisesini bitirdikten sonra Celal Bayar Üniversitesi Maliye Bölümünden mezun oldum, askerliğimi tamamladıktan sonra aile mesleğimizi devam ettirmek için Burdur’a döndüm. Siyasi geçmişimden bahsedecek olursam, 1997 yılında Milliyetçi Hareket Partisine kaydımızla beraber siyasete atıldık. Bu partide çeşitli görevlerde bulundum, merkez ilçede ve il yönetiminde, başkan yardımcılıkları yaptım daha sonra sivil toplum örgütleri içinde Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında üç dönem meclis başkan yardımcılığı, yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bunlarla beraber Burdur Sanayici İş Adamları Derneğinin de dört dönem başkanlığını yaptım, tabi siyasi olarak il başkanlığı görevini aldıktan sonra da tüm bu görevlerimizden feragat ettik, il başkanlığı görevini elimizden geldiğince yapmaya çalıştık” diye konuştu.

 

 

İYİ PARTİ’NİN KURULUŞU, MİSYONU VE VİZYONU


İYİ Parti’nin kuruluş sürecini anlatan Başkan Kurt, “İYİ Parti herkesin malumu üzere Milliyetçi Hareket Partisinin içindeki muhalif hareketten dolayı doğdu. 16 Nisan referandumunda da toplumsal bir harekete dönüştü. HAYIR’cı cephesinin birleştiği bir halk hareketine dönüştü, bunda da Meral Akşener’in ismi öne çıktı daha sonra MHP’deki kongre süreci sekteye uğratılınca, imzalar geçersiz sayıldı, imzaların gerçek olduğu tekrar araştırılsın istendi, bize göre tamamen kanunsuz bir sürece girdi, yeterli imzalarla kongre toplanamadığından dolayı ama tekrar söylüyorum referandumdaki toplumsal konsensüs bu partinin doğmasına vesile oldu ve bunun sonucunda 25 Ekim 2017 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in önderliğinde ve MHP’deki aday adayı olan önemli isimlerin desteği ile İYİ Parti kuruldu. Bu parti kurulurken de Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener ve tüm üst divan yöneticilerimiz ortak nokta ve payda olarak vatanseverliği belirleyerek yola çıktılar, herhangi bir siyasi yelpazenin yerine kendilerini konumlandırmadılar, merkezin yerine koydular, vatanseverlik duygusu içinde olan herkesin de bu partide yeri olduğunu belirttiler, logosunu da ona göre belirlediler. Bu logomuz biliyorsunuz güneştir, doğan güneş halka umut vermesi anlamında bizim için önemlidir. Bu güneşteki çizgilerde de umut, kararlılık, adalet, gelecek, bilgi, zenginlik, cesaret ve medeniyet, güneşimizdeki sekiz çizginin anlamını ifade etmektedir. Bu kavramlar aslında partimizin politik hattını ve temel hedeflerini ifade ediyor. Slogan olarak da ‘Türkiye iyi olacak’ dedik nasip olursa da bu erken seçim dedikleri aslında baskın seçimde Türkiye’yi iyi yapacağımıza, gençlerimize iş, kadınlarımıza yaşam hakkı ve eşitlik, yaşlılarımıza huzur, güven ve bakım imkanı, milletimize birlik, beraberlik ve huzur ortamı getirmek için yola çıktılar. Biz de bunlara destek vermek babında teşkilatlarımızla beraber aylardır mücadele veriyoruz” diye konuştu.

 

 

“İYİ PARTİ BİR KADIN HAREKETİDİR”


İYİ Parti’nin yüzde 25 kadın üye kotası ve kadın politikaları hakkında konuşan Başkan Kurt, “Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener partiyi kurduğunda, bizim partimizin söylemlerinin en büyüğü ‘Bu parti kadın hareketidir’ noktasında yürüyoruz. Liderimiz de bir kadındır. Kadınların kol değil, vücudun asli unsuru olduğunu söylüyor ve kadınları ayrı bir birim olarak değil, yönetici olarak görmek istediğini belirtti. Bizim kongreler sürecinde ve atamalarımızda bize ki bunlar tüzüğümüzde mevcuttur,  yüzde 25 kadın kotasına uymayan teşkilatların onayı, genel merkez tarafından yapılmadı. Bu kadar kesin ve net konuşuyor,  Teşkilat Başkanlığında onayladığımız listelerde, tek saydıkları konu kadın sayısıdır. Yüzde 25 şartı ve şöyle bir şey de vardır, genel olarak küsuratlar aşağıya doğru yuvarlanır, bizde 12.3 bile çıksa, 13’e tamamlanıyor, kadınların yönetimde aktif olarak görev almasını belirliyor, aynı zamanda listelerden ziyade ana yönetim kurulu dediğimiz, divanımızda da aynı şart geçerlidir. Bizim 10 tane divan üyemiz varsa bunun kesin 3 tane bayan olmak zorundadır. Biz bunlara uyduk, malumunuz ondan sonra da bazı partiler, özellikle iktidar partisi kadın kolları olmaz, kadınlar yöneticidir şeklinde söylemler geliştirmeye başladılar ama bunu ilk hayata geçiren, ilk uygulayan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’dir” diye konuştu.

 


BURDUR TEŞKİLATI HAKKINDA BİLGİ VERDİ


İYİ Parti Burdur İl Teşkilatları hakkında bilgi veren Başkan Kurt, “Biz Aralık ayında göreve geldiğimizde, atamalarında ki en büyük sebeplerden bir tanesi de olaya objektif bakmamız noktasındaydı. Kopyala yapıştır mantığından ziyade, MHP’den ayrılanla sadece onlara hitap eden bir kesim olmamamız gerektiği konusunda toplumda genel bir kanı vardı yani bu parti herkesi kucaklayamazsa, hitap ettiği kesim belli olacak diye bizim atanmamızdan sonra Siyasi Partiler Kanununda gerekli olan üçte bir teşkilatlarımızı tamamladık. Bugün itibariyle sorarsanız, biz Burdur’un tamamında örgütlenmiş durumdayız, tüm ilçe başkanlıklarımız atandı, ilçe başkanlarımız göreve başladı. Kendilerine burada teşekkür etmek istiyorum, hakikaten cesaret isteyen ki bizim sloganlarımızdan bir tanesidir, ‘Medeniyetin yolunu cesurlar döşer’ sloganı, tüm ilçe başkanlarımız gerçekten gönüllü bir şekilde bu işlere talip oldular. Biz bunları seçerken, siyaseti göze almadık. Siyaseten göze almak istesek, tanıdığımız, bildiğimiz bizlere kongre sürecinde veya ilerleyen süreçlerde oy verecek arkadaşlarımızı göreve getirirdik, biz tamamen yerel teşkilatlarda görev alacak arkadaşlarımızı oradaki halka sorduk, toplumda kabul gören, işinde düzgün olan, en azından şahsiyet olarak uygun olan arkadaşlarımızı atamakta özen gösterdik, bu sebeple şu an için teşkilatlarımızdan da gayet memnunuz, kendilerine yine teşekkür ediyorum. Bizim için önemli olan şudur, biz toplumun her kesimine hitap etsin ama vatansever olsun, kendi siyasi geçmişi bizim için çok önemli değildir. 245 Haziran bizim için hakikaten önemli bir seçim ve önemli bir seçimdir. Bu noktada kimsenin biz geçmişinde inandığı değerleri hor görmüyoruz, hepsi bizim değerimizdir diye hareket ediyoruz ama bizim ortak paydamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve inkılaplarına inanan ve bu noktada kendini siyasetini, yaşam tarzını benimsemiş insanlarla yola çıkmaktı, bunu başardığımıza inanıyoruz. Şu an için ilçe teşkilatları ve il teşkilatı olarak Burdur’daki en kaliteli, en düzgün ve en aktif teşkilat olduğumuzu iddia edebilirim. Bizim il yönetimimizi ve divanımızı göze aldığınız veya incelediğiniz takdirde bütün siyasi kulvarlardan gelen arkadaşlarla yola çıktığımızı görebilirsiniz, CHP, AK Parti, Demokrat Parti geçmişi olan arkadaşlarımız var ki, bu arkadaşlarımız divanlarda da görev aldı, hiçbir arkadaşımız ötekileştirilmedi, bu sebeple gittiğimiz yerlerde de bunun olumlu yansımalarını görüyoruz. Herkes bizi gerçekten bağrına basıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Osman, Kurt, Canlı, Yayın, Konuğu, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı