İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Futbol topuna kadın eli değdi
Futbol topuna kadın eli değdi
Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 22:07
 
Sağanak yağmur siyaseti gerdi
Şehrin dört bir yanını saran sağanak yağmur, siyasetin yeni tartışma konusu oldu. Fethiye Yolu üzerindeki petrol ofisinin bulunduğu alanla Adliye Sarayı'nın olduğu bölgede sağanak yağmurun olumsuz etkisini göstermesi Volkan Mengi ve Ali Orkun Ercengiz'i yine karşı karşıya getirdi. Ak Parti İl Başkanı Mengi'nin sorumluluğa belediyenin üzerine atarken, Belediye Başkanı Ercengiz Karayolları ve DSİ'yi işaret etti.
SİYASET Haberi
Sağanak yağmur siyaseti gerdi

Kış boyunca özlemle beklenen yağışlar, baharın son günlerini yaşarken kendini göstermesi birçok çevrede sevinçle karşılanırken, siyaset nur topu gibi yeni bir tartışma konusu doğurdu. Yağmurun olumsuz etkisini gösterdiği Fethiye Yolu üzerindeki bazı bölgeleri gündemine alan Ak Parti, sorumluluğun Burdur Belediyesinde olduğunu söylerken, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Karayolları ve DSİ'yi işaret etti. Ardından peş peşe gelen açıklamalar siyaseti gerdi. Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, "Ali Cengiz oyunu" benzetmesi yapıp "oyun bozuldu" derken Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, "Müfteri" suçlamasında bulundu. Ardından Burdur Belediyesi Basın Bürosundan açıklama geldi. Açıklamada, Ak Parti'nin kamuyonunu yanıltılmak istendiği savunuldu.

Ak Parti İl Başkanlığından yapılan açıklama;

HEM SUÇLU, HEM GÜÇLÜ
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, geçtiğimiz günlerde kuvvetli yağış nedeniyle meydana gelen taşkını, Karayolları Bölge Müdürlüğünü sorumlu tutarak, instagram hesabında  paylaşımda bulunmuştu. Başkan Ercengiz paylaşımında ‘Çevre yolu menfezi neticesinde yolun üst tarafından olduğu gibi yolun alt bölümüne boşaltılan suyun neticesinde Fevzi Çakmak Mahallesine kadar tehdit oluşturan yağmur suyu plansızlığın ve günü kurtaranın neticesi!!! Değerli hemşerilerim bunları görün ve mutlaka bir yerlere not edin. Bu sorunu çözmek bize düşecek sanıyorum. Takdir sizlerin’ demişti.

Tutanakta Ali Cengiz Oyunu Ortaya Çıktı

Karayolları Bölge Müdürlüğü taşkından sorumlu tutan Başkan Ercengiz’in Ali Cengiz oyununu AK Parti bozdu. Taşkın sonrası yapılan incelemelerde taşkın sebebinin Ali Kemal Erdem Bulvarı üzeri Türk Petrol yanındaki dere yolu geçişinde bulunan menfezin mansap bağlantısının kesilerek, mevcut menfezin mansap kısmının Burdur Belediyesi tarafından imara açılması nedeniyle yaşandığı ortaya çıktı.

Menfez Tutanağında İmar Müdürünün İmzası Var

Başkan Ercengiz, kendi suçlarını Karayollarına attı fakat menfezin kesilmesinden sonra en yakın dereye tahliye sağlanmadığı için taşkının yaşandığı ortaya çıktı.  Söz konusu menfezin mansap bağlantısının kesilmesine yönelik tutanakta Burdur Belediyesi İmar Müdür vekili Mustafa Bozkurt’un imzasının bulunmasının da Başkan Ercengiz’in Burdur halkını kandırdığını gün yüzüne çıkardı.

İşte o tutanak!

“Burdur İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu  2017 yılı 1. Toplantısında alınan karar gereği DSİ, Burdur Belediyesi ve Karayolları tarafından komisyon oluşturularak Burdur merkez Ali Kemal Erem Bulvarı üzeri Türk Petrol yanı, karayolu dere geçisindeki menfez yerince incelenmiştir. Mevcut menfezin mansap kısmında Burdur Belediyesi tarafından imara açılması nedeni ile menfezin mansap bağlantısı kesilmiştir. Menfezden gelen suların Burdur Belediyesi tarafından çalışma yapılarak en yakın dereye tahliyesi sağlanacaktır. İş Bu tutanak 14/03/2017 tarihinde tarafımızdan tanzim ve imza edilmiştir.”

Belediye Basın Bürosu'ndan yapılan açıklama;

Müfteri İl Başkanı ve Milletvekili Bayram Özçelik tarafından kurumumuza ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e yöneltilen basın açıklamasına cevabımızdır.

Geçtiğimiz yaz ayları içerisinde başlayan ve uzunca bir süre kent merkezi geçişi ile sıkıntılarını yaşadığımız ve kurum olarak elimizden geldiğince işbirliği yaparak katkı koymaya çalıştığımız çevre yolu daha birinci yılını doldurmadan beraberinde bir çok sorun yaşatmaya başlamıştır. AKP tarafından acele bir şekilde kaleme alınan basın açıklamasının birçok noktasında kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı görülmektedir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki kent mevzi imar planında görüleceği üzere o noktada DSİ tarafından işaretlenmiş herhangi bir dere ve menfez mevcut değildir. Geçmişte mevcut bir menfez olmasına rağmen bu menfez herhangi bir su yükü taşımadığı için aktif halde olmadığı bilinmekteydi. Ancak yol yapımı esnasında bu menfez genişletilerek yolun suyunun bu menfeze aktarılacağı bilgi alınmış olup kurumumuz tarafından çalışmaların durdurulmasına gidilmiştir. Müteahhit firma ve Karayolları yetkilileri tarafından sözlü tahattütte bulunularak yeterince mağduriyet yaratmış olan çevre yolu inşaatının yapımının devamına kurumumuz tarafından belli gerekçelerle izin verilmiştir. İl Koordinasyon toplantısında kurumumuzun imza attığı belge “Mevcut soruna kurumumuz tarafından çözüm bulunacağının tahattütü değil kurumlarla ortak çözüm bulunacağının belgesidir.” Kamuoyunu yanıltmaya yönelik acil bir belge bulunması talebiyle apar topar konan bu belge ve tetikçilerinin çuvalladığının belgesidir. İkinci iddia ise tamamen rezalettir. 02.12.2015 tarih ve 217 sayılı Burdur Belediyesi Meclis Kararında yapılan plan değişikliği bu konunun yakından uzaktan ilgisi yoktur. Zira yapılan değişiklik yalnızca ada bazında bir birleştirme olup komisyonda AKP Üyesi Mimar Fatıma Küçükkaplanın da imzasının bulunduğu bir oy birliği kararı ile meclise getirilmiş mecliste de müfteri il başkanında kabul oyunun bulunduğu bir oy birliği kararı ile meclisten çıkmıştır. Enteresan olan AKP’nin Müfteri İl Başkanının ve ekibinin bu işi sahiplenip savunmaya geçmesidir. Altında kendi imzaları da olan Meclis kararının hem de hiç ilgisi olmadığı halde sanki usulsüz yapılmış bir plan değişikliği gibi yapılmış göstermek tamamen bir aczin göstergesidir. Yaklaşan seçimler öncesi akıllarınca bizleri karalayıp tetikçi kanallardan puan toplamaya çalışılmaktadır. Yağmur suyu drenaj hattı 25. Km lik bir çalışma ile kent merkezine ciddi bir alt yapı yatırımının yapılmış olduğunun göstergesidir. Vicdan sahibi herkesin bunu gördüğünü ve ebetteki kentteki eksikliklerin sorumlusu kimse duyurulması gerektiğini ve yapılmasını sağlamak bizim görevimizdir. Ancak yanlı yapılan haberlere de elbette yanıt vereceğiz.

Ey AKP heyeti bir daha yanıt verirken acele etmeyin ve doğru dürüst haber yaptırtın. Önce Asfalt kazıma aracının altında kalan müfteri İl Başkanı bir kere daha çuvallamış kendine yakışan Ali Cengiz Oyunlarını yaparken yine rezil olmuştur. Mevcut Mahalle sakinlerimiz ve mahalle muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda planda görülmeyen menfez kapatılarak mahallelerimizin su baskını tehdidinden kurtarılması gün içerisinde yapılacak çalışmalarla sağlanacaktır. Söz konusu insan hayatı ise gerisi tefarruattır. Hiçbir zaman halkımızı yanıltmadığımız, yalan söylemediğimiz gibi bundan sonrada açık dürüst ve ilkeli çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eklerde yazışma fotokopilerini göreceğiniz belgeler Burdur Belediyesi’nin müdahaleleri ve DSİ’nin, Karayollarından açık ve net bir biçimde 600 metre ötedeki Sultanderesi’ne yağmur suyunun boşaltılmasını istemesine rağmen gereğini yapmamış ve sorunun çözümünü Burdur Belediyesine bırakmıştır. Her yaptıkları işlerde olduğu gibi burada da beceriksizliklerinin faturasını bir başkasına kesmeye çalışmaktadırlar. Sen sadece AKP’nin İl Başkanısın bunun dışında hiçbir kamu kurum yetkilisine emir vermek hakkında değil haddin de! 

Biz üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yapmaya devam ediyoruz. Ekte hem bilgilendirme hem de belgelerin fotokopisi mevcuttur. Asıl yalancının kim olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Kamuoyuna saygılarla duyurulur.   

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Sağanak, yağmur, siyaseti, gerdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı