Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 13:07
 
Şimdi de yatırımcıyı paylaşamadılar!
Gürallar Gurubunun Burdur'a yatırım yapmayı planlaması siyasilerin yerel seçimler öncesinde gündemi oldu. Hem Ak Parti hem de CHP yatırımcıyı paylaşamadı.
SİYASET Haberi
Şimdi de yatırımcıyı paylaşamadılar!

Geçtiğimiz hafta içerisinde AK Parti heyeti Gürallar Gurubu’nu ziyaret etmiş ardından da Gürallar’ın Burdur’a yatırım yapacağını açıklamıştı. Açıklamaya sessiz kalmayan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise süreci anlatarak yeni bir yatırım planlanması gibi sunduklarını iddia etti.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Heyetimizin ricası üzerine Rıza Güral Beyefendi Burdur 2.OSB’deki arsasına Temmuz,  Ağustos aylarında ilk olarak Maden Suyu Tesisinin kurulması için temel atacaklarını ve daha sonraki süreçte de Şişe Cam Fabrikasını kurmayı planladığını heyetimizle paylaşmıştır. Özellikle ilk olarak açacakları Maden Suyu Tesislerinin ağırlıklı olarak ihracatta yönelik olduğu için gerekli incelemeler ve AR-GE çalışmaları yaptıklarını da belirttiler. İlimiz 2. OSB’ye Türkiye’mizin Marka Firmalarından Güralların yatırım yapıyor olması diğer firmalarında Burdur’a yatırım için adım atmalarına öncülük  yapacaktır.” açıklamasında bulunmuştu

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi:

“Gürallar Gurubuna ilk olarak 2015 yılında ziyarette bulunduklarını belirten yazıda “2015 Yılında Kütahya’da ziyarette bulunduğumuz Rıza Güral Yurt Dışındaki Turizm yatırımından dolayı Burdur 2. OSB’ye yatırımın bir süre sonra  olması teklifini götürmüştük. Daha sonraları Gürallar Firması Burdur OSB’de arsa tahsisi için başvuruda bulunmuştu. Burdur 2. OSB’de fabrika kurulması için arsa tahsisi gerçekleşti.” diyerek konuya açıklık getirmiştir.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere 2015 yılında dönemin Valisi Şerif Yılmaz’ın daveti ile Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Yusuf Keyik ve Yönetim Kurulu Üyelerinin de aralarında olduğu heyet ile söz konusu yatırım planlaması görüşülmüştür. 10 Şubat 2015 tarihinde ön tahsis ile başlayan bu süreç, 13 Temmuz 2016’da yapılan değişiklikle birlikte 17 Temmuz 2017 yılında 4 parselin kesin tahsis yapılması ve toplamda 112.265 metrekarenin tahsis edilmesi ile son bulmuştur.

Gerçeğin bu olmasına rağmen söz konusu durumu yeni bir yatırım planlaması gibi sunmak ve de bunu yerel seçim malzemesi olarak kullanmaya çalışmak siyasi etik ile ne kadar bağdaşmaktadır?

Ayrıca ziyarette partisinin adayının seçilmesi halinde, Belediyenin yatırımcıların önündeki tüm engelleri kaldırması ve yatırımcıya öncülük etmesi istenmiştir.

Yine buradan sormak isteriz. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz hangi yatırımcının önünde durmuştur? Aksine her konuşmasında “Burdur’a çivi çakanın yanında oluruz” mesajı vererek Burdur’a yatırım yapılması için tüm yatırımcılara her zaman çağrıda bulunmuştur.

Eksik ve yetersiz bilgilendirme ile Burdur kamuoyunu yanlış yönlendirmek kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sonuçta takdir Burdur halkımızındır ve gereken cevap 31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerde verilecektir."

 

Kaynak: Editör: Onur Özkan
Etiketler: Şimdi, de, yatırımcıyı, paylaşamadılar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı